Nauka zawodu młodocianego kończy się egzaminem. W związku ze zmianą przepisów dot. kształcenia młodocianych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego obowiązują następujące zasady:
- młodociany pracownik zatrudniony u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem zobowiązany jest do zdawania egzaminu zawodowego przeprowadzanego przez okręgowe komisje egzaminacyjne;
- młodociany pracownik zatrudniony u pracodawcy będącego rzemieślnikiem zdaje egzamin czeladniczy przeprowadzany przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.
Rzemieślnikiem zgodnie z ustawą o rzemiośle jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, która niezależnie od innych wymagań przewidzianych w tej ustawie musi być członkiem jednej z organizacji, o których mowa w art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ww. ustawy, tj. cechu lub izby rzemieślniczej.
EGZAMIN CZELADNICZY – dla młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem. Przeprowadzany jest przez Beskidzką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku- Białej i odbywa się w dwóch etapach: praktycznym i teoretycznym. Etap praktyczny polega na samodzielnym wykonaniu przez kandydata zadań egzaminacyjnych sprawdzających umiejętności praktyczne. Etap teoretyczny odbywa się w dwóch częściach pisemnej i ustnej. Opłata egzaminacyjna w Izbie Rzemieślniczej podlega corocznej waloryzacji, za egzamin poprawkowy opłata wynosi 50% opłaty egzaminacyjnej.
Pracodawca zatrudniający młodocianych pokrywa koszty przeprowadzenia egzaminów w pierwszym wyznaczonym terminie.
EGZAMIN ZAWODOWY – dla młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy nie będącego rzemieślnikiem. Przeprowadzany jest przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną pod nadzorem Branżowej Szkoły I Stopnia, w której dokształca się pracownik młodociany.