Przygotowanie zawodowe młodocianych może prowadzić: pracodawca, osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy, osoba zatrudniona u pracodawcy, pod warunkiem posiadania przez te osoby odpowiednich kwalifikacji zawodowych i pedagogicznych.
Uwaga! Pracodawcy rzemieślnicy chcący zatrudnić młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego zobowiązani są stosownie do art.3 ust.6 Ustawy o rzemiośle być członkami cechu lub izby rzemieślniczej.
Pracodawca aby zatrudnić pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego ma obowiązek posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz pedagogiczne tj: dyplom mistrzowski w zawodzie, w którym zamierza szkolić oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu pedagogicznego dla instruktorów praktycznej nauki zawodu.
Osoby, które nie posiadają mistrza w zawodzie również mogą nadzorować przygotowanie zawodowe pracowników młodocianych pod warunkiem, ze posiadają stosowne wykształcenie i/lub tytuł zawodowy oraz wykażą się odpowiednim stażem pracy w zawodzie, w którym zamierzają szkolić. Szczegółowe wymagania dla instruktorów praktycznej nauki zawodu znajdują się w Rozporządzeniu MEN z dn. 15.12.2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu.
Możliwe jest również wyznaczenie osoby zatrudnionej w zakładzie, posiadającej odpowiednie przygotowanie zawodowe i pedagogiczne, która będzie odpowiedzialna za szkolenie uczniów.
Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego z pracownikiem młodocianym powinna zostać zawarta na piśmie za pośrednictwem cechu. Podpisują ją: pracodawca-właściciel zakładu rzemieślniczego/nierzemieślniczego oraz młodociany pracownik oraz dodatkowo jego prawny opiekun. Do zawierania i rozwiązywania z młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy Kodeksu Pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony.
UWAGA! Niedopuszczalne jest zamieszczanie w umowach klauzul zobowiązujących młodocianych do przepracowania określonego okresu po ukończeniu przygotowania zawodowego czy do zwrotu pracodawcy kosztów tego przygotowania w przypadku rozwiązania przez młodocianego umowy przed upływem tego okresu.
Ponadto wyłączona jest co do zasady możliwość zawierania z młodocianymi innych rodzajów umów o pracę, tj. na okres próbny, na czas określony czy na czas wykonania określonej pracy. Zatrudnienie młodocianego odbywającego naukę zawodu jest dopuszczalne tylko przy pracach objętych programem praktycznej nauki zawodu.
Pracodawca zatrudniający młodocianego realizuje program nauczania dopuszczony do użytku szkolnego uwzględniający podstawę programową kształcenia w zawodzie występującym w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego lub realizuje program zapewniający spełnienie wymagań egzaminacyjnych określonych w standardach będących podstawą przeprowadzania egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł czeladnika w zawodach nieujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Szczegółowe informacje dotyczące zatrudnienia pracowników młodocianych znajdują się w Kodeksie Pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 ze zm.) w dziale IX.
Pracodawca zatrudniający młodocianych może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłacanych młodocianym oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń, do Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w terminie od dnia 1 stycznia do dnia 15 listopada każdego roku.
Ponadto pracodawca o zawarciu umowy zawiadamia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego i może po zakończonej jego nauce i zdanym egzaminie złożyć wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika. w wydziale oświaty gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika w terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez pracownika młodocianego egzaminu.
WAŻNE! Od dnia 1 września 2019 r. dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych przysługuje wyłącznie za wykształcenie ucznia, który zdał egzamin we właściwej dla jego pracodawcy komisji egzaminacyjnej!
!Ponadto dla umów od 01.09.2019r. istnieje możliwość podwyższonego dofinansowania, ale wyłącznie dla zawodów ujętych w prognozie obowiązującej na rok, którym została zawarta umowa z pracownikiem młodocianym.
----
Cech w Cieszynie pomaga w załatwieniu wszystkich spraw związanych ze szkoleniem uczniów oraz refundacją wynagrodzenia i dofinansowaniem kosztów ich szkolenia.
Do pobrania:
Formularz refundacyjny
   | RezygnacjaCECH | |
   | RezygnacjaCECH | |
   | kwestionariuszCECH | |
   | kwestionariuszCECH | |
   | DeklaracjaCECH | |
   | DeklaracjaCECH |