ZADANIA CECHU

 

Zadaniem Cechu jest utrwalanie więzi środowiskowych wśród członków, postaw zgodnych z zasadami etyki i godności zawodu, prowadzenie na rzecz członków działalności społeczno - organizacyjnej, kulturalnej, oświatowej i gospodarczej oraz reprezentowanie interesów członków wobec organów administracji rządowej, samorządowej, organizacji społecznych, gospodarczych i zawodowych.

Ponadto Cech czuwa nad wszechstronnym rozwojem organizacji, bieżącą promocją działalności gospodarczej rzemiosła i przedsiębiorczości, udzielaniem pomocy prawnej i doradczej członkom cechu. Zainteresowanym osobom przekazuje informacje o usługach świadczonych przez członków cechu, rozpatruje skargi na działalność rzemieślniczą, jak i działalność w zakresie szkolenia uczniów w rzemiośle, oraz organizuje różne formy dokształcania zawodowego członków cechu i zatrudnionych pracowników.

Cech współpracuje z władzami oświatowymi, dyrekcjami i przedstawicielami szkół zawodowych w zakresie dokształcania teoretycznego uczniów będących pracownikami młodocianymi, sprawuje nadzór nad organizacją i przebiegiem ich przygotowania zawodowego. Realizuje ponadto inne cele i zadania zlecone bądź wynikające z zaistniałych potrzeb, przepisów prawa i wystąpień organów do tego powołanych i upoważnionych.